W polskim prawie jest cos takiego jak Rejestr Korzyści. To jawny dokument, w którym najważniejsi urzędnicy spowiadają się z tego jakie dostali prezenty i gdzie pracowali. Nawet jak niczego w trakcie kadencji nie otrzymali, to i tak muszą to pokazać zawieszając papier w którym w odpowiednich rubryczkach uparcie wpisują „nie dotyczy”.

Wypełnione kwitki zbiera Państwowa Komisja Wyborcza i publikuje na swojej stronie, by każdy mógł sobie poczytać. Z założenia to ważne narzędzie antykorupcyjne, wiec niezłożenie oświadczenia jest przestępstwem a wykonania tego obowiązku pilnują smutni panowie z CBA. Oczywiście szefowie służb i ich zastępcy są włączeni do grupy „najważniejszych urzędników” i wszyscy pokornie wypełniają odpowiednie druczki.

No… prawie wszyscy. Na stronach PKW znajdziemy między innymi kwity
dotyczące Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trzeba powiedzieć, że i Piotr Pogonowski i nowy szef – Krzysztof Wacławek robią co do nich należy. Każda rzecz jest prawidłowo przez nich odnotowywana. Tak samo byli zastępcy wywiązywali się z biurokratycznego obowiązku.

Jednak obecni – pułkownicy Norbert Loba oraz Bernard Bogusławski nie są specjalnie zainteresowani przestrzeganiem ustawy antykorupcyjnej, bo ich rejestrów nie ma w systemie. Mimo, że pełnią swoją funkcję już kilka lat, to nie znaleźli czasu na złożenie odpowiednich oświadczeń.

Za niezłożenie Rejestru Korzyści, ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne przewiduje karę do pięciu lat więzienia oraz odpowiedzialność dyscyplinarną.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie odpowiedziała na nasze pytania.

Link do rejestru korzyści: https://rk.pkw.gov.pl/1_Rejestr_korzysci/1/1/3032

Nadesłane po publikacji stanowisko ABW:

Agencja Bezpieczeństwa informuje, iż zgodnie z art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 2399), nie wynika obowiązek składania informacji o uzyskanych korzyściach przez osoby zajmujące stanowisko zastępcy Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Aktualne

Zobacz też

Archaiczność i niekompetentność. Były szef AW o problemach służb po rządach PiS

Jak odtworzyć polskie służby? Jakie są największe problemy polskich służb specjalnych po 8…