Ukraińska policja zatrzymała dwie osoby podejrzanie za przeprowadzenie szeregu cyberataków z udziałem botnetu „Emotet”. Doprowadziły one do strat w instytucjach finansowych w Europie i Stanach Zjednoczonych sięgających 2,5 mld dolarów.   

W wyniku wspólnej operacji policji i służb z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Litwy, Kanady i Ukrainy udało się nie tylko sparaliżować działania jednego z największych i najniebezpieczniejszych współczesnych botnetów – „Emotet”, ale i zatrzymać dwóch podejrzanych. Grozi im teraz kara do 12 lat więzienia. Policja przygotowuje się także do zatrzymania kolejnych hakerów z międzynarodowej szajki.

– Obecnie sieć botnetu „Emotet”, która korzystała z ponad 90 serwerów w różnych krajach, jest całkowicie zablokowana – podały władze ukraińskie.

Za pomocą „Emoteta” przeprowadzano cyberataki wymierzone w serwery rozmaitych instytucji finansowej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że banki i temu podobne podmioty straciły w ten sposób 2,5 mld dolarów.

Pokaż więcej redakcja
Pokaż więcej w  Aktualne

Zobacz też

Nowoczesna marynarka wojenna. Major Cheda rozmawia z kmdr. Tomaszem Witkiewiczem

Marynarka wojenna to najbardziej uniwersalny instrument bezpieczeństwa energetycznego, tel…