Tomasz Szwejgiert, zastępca redaktora naczelnego portali sluzbyspecjalne.com i Wiesci24.pl przebywa w areszcie tymczasowym od października 2020 r.

Szwejgiert, były współpracownik Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest niszczony za ujawnienie szeregu przestępstw, w których ukrywanie byli zaangażowani szefowie służb: Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński.

W Zakładzie Karnym w Zamościu, w którym przebywa Szwejgiert doprowadzono do sytuacji, w której stan jego zdrowia wymaga przeprowadzenia dwóch operacji: kręgosłupa i przepukliny. Mimo zaleceń lekarza Szwejgiert nie otrzymuje właściwej pomocy.

Charakter działań Prokuratury Regionalnej w Lublinie wskazuje na tzw. typowy areszt wydobywczy. Areszt Szwejgierta oparto na pomówieniach… brata funkcjonariusza CBA, współpracownika tej służby (a także ABW i Policji).

Fundacja zawiadomiła Rzecznik Praw Obywatelskich i Komisję Europejską, a także Prokuraturę Rejonową w Zamościu i Prokuraturę Krajową.

„Na zasadnie art. 90 i następne k.p.k. załączając statut fundacji lus Probitatis oraz KRS, jako przedstawiciel społeczny zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa opisanego w art. 160 §2 k.k. względnie w art. 162 k.k. na szkodę Tomasza Szwejgierta a polegającym na doprowadzeniu osadzonego Tomasza Szwejgierta do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.”

Tomasz Szwejgiert jest współautorem (wraz z Janem Pińskim) wydanej w styczniu biografii Mariusza Kamińskiego. Jest pierwszym w Polsce PiS dziennikarzem więzionym z pobudek politycznych.

 Ius Probitatis to fundacja zajmująca się podejmowaniem inicjatyw procesowych, publicystycznych i legislacyjnych w zakresie problematyki praw człowieka, propagowania praw człowieka jako fundamentu relacji pomiędzy państwem a obywatelem.

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Kraj

Zobacz też

Archaiczność i niekompetentność. Były szef AW o problemach służb po rządach PiS

Jak odtworzyć polskie służby? Jakie są największe problemy polskich służb specjalnych po 8…