Pułkownik Andrzej Stróżny, który z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego trafia na stanowisko p.o. szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, to według mediów człowiek kojarzony z Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem krajowym i najbliższym współpracownikiem Zbigniewa Ziobro.

O tym, że Ziobro (formalnie szef koalicyjnej partii Solidarna Polska) wzmacnia się w obozie władzy, media informują od wyborów. Bez 19 posłów SP obecna władza nie ma większości. Wiadomo, że Ziobro zabiegał o stanowisko szefa ABW dla swoich ludzi. Nominacja Stróżnego wskazuje iż w ramach podziału wpływów otrzymał większą kontrolę nad CBA. Dotychczas za nominata Ziobry w kierownictwie CBA uchodził wiceszef Grzegorz Ocieczek.

Dotychczas wyłącznym szefem polskich służb był minister koordynator (a od kilku miesięcy także szef MSWiA) Mariusz Kamiński wspólnie ze swoim najbliższym współpracownikiem Maciejem Wąsikiem.

O „szorstkiej przyjaźni” Ziobry i Kamińskiego krążyły legendy. Mając pełną kontrolę nad CBA Ziobro ma teraz dogodną sytuację do dalszego zwiększania swoich wpływów. Kontrola nad prokuraturą i realizującą czynności na jej zlecenie CBA, daje Ziobrze ogromne możliwości nacisków politycznych na współkoalicjantów.

Pokaż więcej Jan Piński
Pokaż więcej w  Bez kategorii

Zobacz też

Giertych: Conspiracy against Ukraine. Kaczynski, Orban, Putin – Injustice League

The following text by the former deputy prime minister of Poland and a well-known lawyer e…