Prokuratura Regionalna w Lublinie wniosła o przedłużenie aresztu byłego współpracownika CBA Tomasza Szwejgierta (od 2018 r. zastępcę redaktora naczelnego portalu sluzbyspecjalne.com, a od 2020 r. – Wiesci24.pl).

Szwejgiert ujawnił na łamach sluzbyspecjalne.com szereg patologii w CBA, m.in szczegóły bulwersującej sprawy z okradzeniem przez funkcjonariuszy CBA z ok. 15 mln zł funduszu operacyjnego tej służby.

Jak ujawniliśmy w listopadzie, zatrzymanie Szwejgierta odbyło się na podstawie wyjaśnień Jarosława Z., współpracownika CBA i policji o ps. Heros.

W grudniu 2018 r. oskarżył on przed oficerami prowadzącymi Szwejgierta, że 2,5 roku wcześniej miał on szefować grupie wyłudzającej VAT, w spółce której szefem był Jarosław Z.

Problem polega na tym, że żadnego VAT-u nie wyłudzono. Dodatkowo Szwejgiert w tej spółce nie był ani członkiem zarządu, ani właścicielem, ani pełnomocnikiem.

Last but not least, będący w 2016 r. współpracownikiem obu służb (CBA i Policji) Jarosław Z. nie informował, że bierze udział w jakimś procederze.

Sprawę przeciwko Szwejgiertowi CBA rozpoczęło w grudniu 2018 r. Tuż po tym jak Sąd nakazał wszczęcie postępowania przeciwko CBA (po jego zeznaniach) i przyznał mu status pokrzywdzonego.

Tuż przed aresztowaniem Szwejgiert złożył do Sądu Okręgowego dowody przestępstw CBA z lat 2016-2017 r. w tym notatki do funkcjonariuszy CBA i przekazane im dowody przestępstw.

Działania prokuratury Zbigniewa Ziobro nie mają innego celu jak ochrona układu władzy przed nagłaśnianiem przestępstw i zastraszanie wszystkich potencjalnych demaskatorów, że władza będzie się mścić.

Wniosek o przedłużenie aresztu będzie rozstrzygany jutro przed Sądem Rejonowym w Lublinie.

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Kraj

Zobacz też

Archaiczność i niekompetentność. Były szef AW o problemach służb po rządach PiS

Jak odtworzyć polskie służby? Jakie są największe problemy polskich służb specjalnych po 8…