Oświadczenie zastępcy redaktora naczelnego Tomasza Szwejgierta.

Nazywam się Tomasz Szwejgiert, przed podjęciem pracy w mediach przez wiele lat uczestniczyłem w operacjach polskich służb specjalnych zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Działania te wykonywałem bez względu na to kto sprawował władzę. W 2017 roku dostarczyłem CBA dowody dotyczące działalności grupy przestępczej ochrzczonej później w mediach jako tzw. gang przebierańców. Wcześniej to właśnie ja zgromadziłem i przekazałem materiały, które stały się podstawą odwołania Komendanta Głównego Policji.

W dniu 23 stycznia 2018 roku zostałem zatrzymany przez CBA i oskarżony w mediach o bycie członkiem gangu przebierańców, gdy w rzeczywistości nigdy w tej sprawie nie miałem zarzutów i występuje jako świadek. Oskarżono mnie w innej sprawie, na podstawie zeznań dwóch gangsterów, do których aresztowania się przyczyniłem.

24 stycznia 2018 roku pilnujący mnie funkcjonariusz CBA przekazał mi telefon od zastępcy Ernesta Bejdy (szef CBA) Grzegorza Ocieczka. Wiceszef CBA poinformował mnie, że nie muszę iść do więzienia jeżeli się „otworzę” – oczekiwano ode mnie obciążenia byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa CBA Pawła Wojtunika i byłego premiera Donalda Tuska.

Ponieważ się nie zgodziłem byłem więziony 11 miesięcy.

Prokurator Zbigniew Pustelnik, który mnie zwolnił, został zdegradowany. Od mojego wyjścia na wolność dziennikarze będący współpracownikami służb specjalnych, w większości CBA, starają się mnie oczernić, publikując nieprawdziwe artykuły, nie dając mi nigdy możliwości komentarza zagwarantowanego przez prawo prasowe. Szczególną rolę odgrywa tu dziennikarz, w którego werbunku do CBA uczestniczyłem. Nieprawdziwe informacje następnie powielają inne redakcje, również nie dając mi szansy na komentarz.

Szanowni Państwo bardzo proszę o podawanie mojego pełnego imienia i nazwiska oraz zadawanie pytań. Jestem gotowy do złożenia zeznań przed komisją oraz przedstawienia dowodów.

Tomasz Szwejgiert

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Aktualne
Komentowanie zamknięte

Zobacz też

Ziobro i Kamiński będą aresztowany? Prok. Ewa Wrzosek o losie agentów CBA w mediach

Agenci CBA, a nie dziennikarze. Agent Tomek uruchomił lawinę. Agenci CBA udający dziennika…