Zdaniem Waszyngtonu oprogramowanie firmy Kaspersky może być wykorzystywane przez Moskwę do cyberataków.

Twórcą firmy jest o były oficer rosyjskiego wywiadu Jewgienij Kasperski. Popularny antywirus cieszył się sporym zainteresowaniem, dopóki twórcą zainteresowali dziennikarze.

25 marca Federalna Komisja Łączności dodała firmę do listy możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Natomiast po ataku na Ukrainę rząd Stanów Zjednoczonych zaczął ostrzegać amerykańskie firmy przed korzystaniem z programów Kasperskiego.

O sprawie informuje agencja Reuters, powołując się między innymi na wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika.

Amerykańskie władze przygotowują swoją krytyczną infrastrukturę przed możliwymi cyberatakami. A Waszyngton obawia się, że program Kaspersky’ego może działać niczym furtka dla Rosjan.

Co więcej, Stany Zjednoczone uważają, że pracownicy firmy Kaspersky mogą zostać zmuszeni do zapewnienia dostępu do komputerów klientów.

Sam Kasperski od lat utrzymuje, że zarzuty wobec niego są bezpodstawne.

Z punktu widzenia Amerykanów bezpieczniejszą alternatywą jest chociażby pakiet Symantec Norton. Z kolei na urządzeniach mobilnych kontrolę dostępu do kamery i mikrofonu zapewnia np. polski UseCrypt.

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Świat

Zobacz też

Prokurator szpiegowana systemem Pegasus prześladowana za wywiad dla telewizji News24. Szokujące zachowanie podwładnych Ziobry [VIDEO]

Skandal podczas wywiadu. Podsłuchiwana przy pomocy systemu Pegasus prokurator Ewa Wrzosek …