Prokuratura Regionalna w Katowicach prawomocnie umorzyła śledztwo w sprawie majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Chodzi m.in. o okoliczności zakupu willi w Kazimierzu Dolnym.

Śledztwo było prowadzone od 2016 roku, a o umorzeniu zdecydowano z uwagi na „brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu”. Śledztwo w sprawie majątku Kwaśniewskich, umorzone już przed laty przez ówczesną Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach, zostało ponownie podjęte po przejęciu władzy przez PiS. Prokuratura twierdziła, że w pierwszym śledztwie nie wykonano wszystkich czynności procesowych.

W sprawie willi w Kazimierzu Dolnym Centralne Biuro Antykorupcyjne przeprowadziło „kontrolowaną transakcję”, w której brał udział znany agent o pseudonimie Tomasz Małecki (to późniejszy poseł PiS Tomasz K., określany jako „agent Tomek”).

Miał on wkupić się w łaski rodziny J. Stworzone przez PiS CBA było przekonane, że dom naprawdę należy do byłego prezydenta, a – by to udowodnić – agent, poprzez rodzinę J., namówił M. do sprzedaży willi.

Za nieruchomość wartą 1,6 miliona złotych agent miał oferować dwa razy więcej, licząc, że pieniądze trafią do Kwaśniewskich. W kulminacyjnym momencie akcja została przerwana, bo pośrednicząca w transakcji osoba wyjęła część należności z torby, w której był nadajnik mający namierzyć, dokąd pieniądze zostaną zawiezione.

Po latach agent Tomek oskarżył byłego szefa CBA, obecnie szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika (w przeszłości wiceszefa CBA, obecnie wiceszefa MSWiA i zastępcę koordynatora służb) o naciski w tej sprawie.

Po tych wypowiedziach Tomasza K. prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące składania przez niego od lipca 2009 r. do grudnia 2019 r. fałszywych zeznań w toku postępowań przygotowawczych. W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach „agent Tomek” usłyszał zarzuty tworzenia fałszywych dowodów, fałszywego oskarżenia oraz składania fałszywych zeznań obciążających byłych szefów CBA.

Źródło: Gazeta Wyborcza / TVN 24

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Aktualne

Zobacz też

Archaiczność i niekompetentność. Były szef AW o problemach służb po rządach PiS

Jak odtworzyć polskie służby? Jakie są największe problemy polskich służb specjalnych po 8…