Zdaniem poufnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, armia hakerów z Korei Północnej w ciągu 2020 r. ukradła setki milionów dolarów rozmaitych światowym instytucjom finansowym.

Tylko jeden z państw członkowskich ONZ, którego nazwa nie została podana w dokumencie, twierdzi, że w latach 2019 i 2020 skradziono aktywa wyceniane na 316,4 mln dolarów. Hakerzy Kima atakowali cyfrowe giełdy walut, kradnąc 314,6 mln dol. Tak pozyskane waluty Pjongjang wykorzystał do wzmocnienia gospodarki objętej międzynarodowymi sankcjami.  

Zdaniem analityków ONZ, pieniądze te zostały przeznaczone z jednej strony na podtrzymanie północnokoreańskiej gospodarki, ale przede wszystkim na rozwój broni masowego rażenia. Korea Północna „produkowała materiały rozszczepialne, modernizowała obiekty służące do rozwoju technologii nuklearnych i unowocześniała swój arsenał pocisków balistycznych”. Kontynuując przy tym kradzież technologii i materiałów ze Stanów Zjednoczonych.

Raport powstał dzięki informacjom uzyskanym od krajów członkowskich ONZ, agencji wywiadowczych i mediów. Raporty ONZ dotyczące sytuacji w Korei Północnej przygotowywane są przez ONZ dwa razy w roku.

Pokaż więcej redakcja
Pokaż więcej w  Aktualne

Zobacz też

Grupa Wagnera to tylko straszak? Jaki jest prawdziwy cel rosyjskich najemników na Białorusi?

Byli oficerowie Agencji Wywiadu z dystansem podchodzą do straszenia przez PiS sytuacją na …