Pegasus to oprogramowanie izraelskiej firmy NSO Group pozwalające inwigilować użytkowników np. smartfonów.

W czwartek 25 listopada izraelskie ministerstwo obrony poinformowało o zmniejszeniu liczby państw, do których firma NSO będzie mogła eksportować oprogramowanie Pegasus, ze 102 do 37 państw.

Znalazły się na niej tylko te kraje, w których nie dochodzi do łamania praw człowieka. Prawo wykorzystywania Pegasusa straciły m.in Polska i Węgry.

W Polsce Pegasus był wykorzystywany przez władze PiS do nielegalnego szpiegowania opozycjonistów i przeciwników władzy.

Bezpieka PiS użyła bezprawnie Pegasusa do włamania do telefonu opozycyjnego polityka Krzysztofa Brejzy w 2019 r., gdy był on szefem kampanii Koalicji Obywatelskiej.

Apple informuje posiadaczy produkowanych iPhone’ów o tym którzy z nich mogą być celem ataków. Apple pozwało także firmę NSO Group za tworzenie oprogramowania umożliwiającego włamywanie się do iPhonów.

W Polsce taki alert otrzymała w tym tygodniu prokurator Ewa Wrzosek, członek stowarzyszenia Lex Super Omnia walczącego z upolitycznieniem prokuratury.

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Kraj

Zobacz też

Cezary Gmyz z TVP skazany. Sąd: Nie reprezentuje interesu publicznego, a jedynie publikuje skompilowane materiały otrzymywane od funkcjonariuszy CBA [WYROK]

Współpracownik CBA, czy dziennikarz? Sąd Apelacyjny skazał Cezarego Gmyza z TVP za publika…