„Dziennikarze” TVP Info spędzili sporo czasu nad próbą udowodnienia, że aresztowany za pedofilię pułkownik Agencji Wywiadu Paweł W. to człowiek Platformy Obywatelskiej. Aferę jako pierwszy ujawnił portal sluzbyspecjalne.com.

Pisząc swoją wersję biografii skompromitowanego oficera wywiadu zapomnieli dodać, że do momentu założenia mu kajdanek był bliskim doradcą obecnego szefa AW ppłk Piotra Krawczyka.

Dla pracowników części mediów kariera pana W. zamyka latach 2007 – 2015, kiedy to był wiceszefem całej Agencji i zastępca gen. bryg. Macieja Huni. My postanowiliśmy rzucić teraz okiem nieco wstecz. Niedaleko – ot do ostatniego dnia pierwszych rządów PiS.

5 listopada 2007 roku był szczególnym dniem dla polityków Prawa i Sprawiedliwości. To właśnie wtedy po raz pierwszy gromadził się nowo wybrany Sejm, w którym większość mieli posłowie PO i PSL. Wciąż urzędujący premier Jarosław Kaczyński podał swój rząd do dymisji. Ostatnie chwile u władzy spędzano jak zwykle – porządkując ostatnie sprawy i dopychając kolanem nagrody dla najważniejszych i najwierniejszych. W służbach i formacjach mundurowych szybko załatwiano awanse i wyróżnienia. Te, w przeciwieństwie do stanowisk, gdy raz zostają nadane praktycznie nie mogą być odebrane.

Pułkownik Paweł W. był jedną z takich osób, które należało nagrodzić. Na wniosek swojego szefa, zostaje on odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski. To niezwykle wysokie wyróżnienie i rzadko kiedy przyznawane zwykłym oficerom. Nawet szefowie służb i generałowie nie zawsze mogą pochwalić się osiągnieciami uprawniającymi do noszenia go na swoim mundurze. Widniejące na podpisanym przez głowę państwa uzasadnienie przyznania wyróżnienia jest krótkie i tajemnicze: „za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju”.

Czym konkretnie Paweł W. się zasłużył? Temu będziemy się przyglądać w kolejnych odcinkach opowieści o tym oficerze…

M.P.08.10.112
POSTANOWIENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 5 listopada 2007 r.
o nadaniu orderu
Rej. 199/2007

https://www.prawo.pl/akty/m-p-2008-10-112,17407061.html

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Kraj

Zobacz też

Archaiczność i niekompetentność. Były szef AW o problemach służb po rządach PiS

Jak odtworzyć polskie służby? Jakie są największe problemy polskich służb specjalnych po 8…