Brytyjski portal dziennikarzy śledczych bellingcat.com wspólnie Tamedia (Szwajcaria) i The Insider (z Rosji) ujawnił kolejnego rosyjskiego szpiega z tajnej jednostki GRU (rosyjski wywiad wojskowy) 29155 zamieszanego w próbę zabójstwa Sergieja Skripałowa, byłego rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii.

Jeden z kluczowych członków komanda GRU George Gorshkov to w rzeczywistości Jegor Gordienko, który wcześniej pracował w rosyjskiej filii WTO (Światowa Organizacja Handlu) w Genewie. Właśnie jako dyplomata brał udział w próbie otrucia Skripala. Po opublikowaniu wyników śledztwa dziennikarskiego na bellingcat.com Gordienko został zmuszony do szybkiego powrotu z Genewy do Moskwy. To pierwszy wypadek w historii gdy czynny dyplomata został umieszczony na liście poszukiwanych Interpolu pod zarzutem usiłowania zabójstwa.

Okazało się też, że Jegor Gordienko (alias Georgy Gorshkov) był jedną z 8 osób, które wzięły udział w próbie otrucia bułgarskiego biznesmena Emelyana Gebreva w 2015 r. Poszukują go obecnie też władze Bułgarii.

„Jegor Gordienko urodził się w 1979 r. w miejscowości Bolgrad w regionie Odessy, gdzie jego ojciec służył w 98. dywizji powietrznodesantowej . W latach 80. jego ojciec i rodzina przeprowadzili się do Moskwy. Trudno jest prześledzić młode lata Gordieńki. Nie pozostawił żadnych śladów w bazach danych. Sądząc po dostępnych danych w 2007 r. Po raz pierwszy wyjechał za granicę, pod swoim prawdziwym nazwiskiem, na 12 dni do Kairu. Od 2010 r. zaczyna podróżować pod nazwiskiem „George Gorszkow”. Jeździł po całym świecie: Barcelona, ​​Ukraina, Turcja, Czechy, Tadżykistan, Czechy, Szwajcaria, Włochy, Finlandia, Francja. Jeszcze przed Bułgarią odbył kilka wspólnych podróży z Siergiejem (Fiedotowem), w tym do Francji i Tadżykistanu” – napisali dziennikarze bellingcat.com.

Otrzymał od państwa mieszkanie. Spotykał się osobiście z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, co sugeruje, że mógł otrzymać zaszczytny status „bohatera Rosji”. Takie osoby nagradza bowiem osobiście prezydent.

Jak dziennikarze ustalili kim jest Gorshkov? Wiedzieli o tym od października 2018 r. gdy namierzyli pierwszych członków komanda niedoszłych zabójców Skripala. Numer paszportu Gorshkova różnił się od paszportów zabójców tylko 2 cyframi.

Następnie dziennikarze zdobyli dane dotyczące jego lotów i korzystania z przejść granicznych. Wynikało z nich, że ktoś celowo manipulował tymi danymi, tak aby Gorshkova nie można było odnaleźć.

Wówczas jeden z informatorów zwrócił im uwagę na podobieństwo Jegora Gordienki i Gorshkova (urodzili się tego samego dnia). Porównanie zdjęć pozwoliło im ustalić, że to ta sama osoba.

Tajna jednostka GRU 29155 zajmuje się eliminacją wrogów Rosji na całym świecie. Działa również w Polsce, chociaż jej aktywność w naszym kraju pozostaje oficjalnie nieznana.

Rosyjscy dyplomaci, którzy przebywali w Polsce zostali później namierzeni jako uczestniczy nieudanego zamachu stanu w Czarnogórze, przeprowadzonego właśnie przez jednostkę 29155.

Pokaż więcej Jan Piński
Pokaż więcej w  Aktualne

Zobacz też

Giertych: Conspiracy against Ukraine. Kaczynski, Orban, Putin – Injustice League

The following text by the former deputy prime minister of Poland and a well-known lawyer e…