Chiński dziennik „Global Times” poinformował, że władzom udało się złapać trojana NOPEN. Do czego służy i czy jest się czego obawiać?

Jak donosi „Global Times” chińskim władzom udało się przechwycić NOPEN. To narzędzie, a właściwie trojan, który służyć miał amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego – NSA.

Zaawansowane narzędzie, podobnie jak izraelski Pegasus, pozwala na zdalne sterowanie urządzeń. W przypadku NOPEN chodzi o te, działające pod systemami operacyjnymi Unix/Linux.

A to oznacza, że mógł być wykorzystywany np. do przejmowania kontroli nad telefonami z systemem Google Android, którego jądrem jest właśnie Linux.

Z pomocą NOPEN można wykradać pliki, niszczyć je, a nawet modyfikować bez pozostawiania śladów. To właśnie dzięki niemu Stany Zjednoczone szpiegować swoich przeciwników na całym świecie.

Złośliwe oprogramowanie jak NOPEN to kolejny powód, dla którego warto zabezpieczyć swój telefon. Do wykrywania destruktywnego oprogramowania możemy stosować dedykowane antywirusy, jak chociażby Norton, lub aplikacje takie jak UseCrypt, który dostarcza szyfrowany komunikator i pozwala na sprawdzenie, czy na telefonie nie mamy oprogramowania, które przejęło kontrolę nad mikrofonem itd.

Pokaż więcej Redakcja
Pokaż więcej w  Świat

Zobacz też

Archaiczność i niekompetentność. Były szef AW o problemach służb po rządach PiS

Jak odtworzyć polskie służby? Jakie są największe problemy polskich służb specjalnych po 8…